Bodziszek
Bodziszek to roślina niepozorna z wyglądu ale o bardzo charakterystycznym zapachu. Bodziszek zwany cuchnącym występuje w Polsce w wielu gatunkach. Większość z nas kojarzy Geranium hodowane przez nasze babcie na parapetach domów, które jest jedną z odmian bodziszka. Jego dzikie gatunki są nieco łagodniejsze w zapachu ale mają podobne właściwości lecznicze. Dziko rosnący bodziszek można spotkać w okolicach lasów, poboczach, torowiskach kolejowych. My zbieramy bodziszek na terenach leśnych pod koniec lata lub wczesną jesienią kiedy na łodyżkach pojawiają się delikatne różowo-fioletowe kwiatuszki.
Lista dobroczynnych właściwości bodziszka jest długa. Przede wszystkim należy wspomnieć, że jego działanie jest wybitnie przeciwzapalne.
Wyciągi z bodziszka mają działanie ochronne na miąższ wątroby i nerki. To doskonałe zioło wspomagające leczenie zmian stłuszczenia wątroby, stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego oraz kamicy moczowej. Ekstrakt z bodziszka może hamować namnażanie wolnych rodników. Jest polecany jako środek pomocniczy przy chorobach nowotworowych. We współczesnej medycynie stosowany jest również przy leczeniu cukrzycy.
Działanie:
- przeciwzapalne,
- antyalergiczne,
- antybakteryjne,
- przeciwcukrzycowe,
- przeciwnowotworowe oraz
- obniża poziom cholesterolu we krwi,
- ochrania miąższ wątroby przed stłuszczeniem i pobudza odnowę komórek wątrobowych,
- uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne,
- wiąże szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii i ułatwia ich usuwanie,
- wspomaga leczenie nieżytu przewodu pokarmowego,
- łagodzi objawy refluxu.
Wskazania:
- cukrzyca,
- wysoki poziom cholesterolu we krwi,
- nieżyt przewodu pokarmowego
- zmiany stłuszczenia wątroby,
- infekcje drożdżakowe przewodu pokarmowego,
- kamica moczowa,
- kandydoza ,
- choroby alergiczne,
- reflux.
Zastosowanie zewnętrzne
Zmniejsza wydzielanie łoju i potu.
Szczególnie skierowany jest dla osób:
Zmagających się ze skórą łojotokową, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym.
Jest cenną rośliną kosmetyczną przy wypryskach, rozszerzonych porach, pękających naczynkach włosowatych. Twoja cera jest zwiotczała, z przebarwieniami i odbarwieniami? Również świetnie się sprawdzi. Nie tylko wyrównuje koloryt skóry, ale też hamuje rozwój bakterii i grzybów. Wykorzystaj go także do płukanek do włosów - zwłaszcza przy mocno przetłuszczających się i tzw. łupieżu tłustym.
Powiązane produkty

Ocet ziołowy Bodziszek
Ocet ziołowy, którego głównym składnikiem jest Bodziszek, zrobiony jest na bazie jabłek. Bodziszek użyty do produkcji tego octu jest dziką odmianą...Zobacz także
Kultura picia octu
Zastanawiacie się, w jaki sposób dawkować sobie ocet, aby nie przesadzić, a w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości i dobroczynnych składników? Przeczytajcie nasz krótki przewodnik, w którym tłumaczymy, na czym polega kultura picia octu.
Czarcie żebro
Czarcie żebro to inaczej ostrożeń warzywny. Rośnie przy lasach, na polanach i blisko strumieni na lekko podmokłym terenie.